Pohled na KunicePřidat Nové téma 
Hlavní strana 
Seznam témat 
Příspěvky nestrukturovaně 
O Hyde parku 

Bonsai Zahrada Kunice

Kunický Hyde Park

Správce diskuze, ani vlastník domény nenese odpovědnost za obsah diskuzních příspěvků. Příspěvky jsou výhradním názorem autorů. Správce nemůže ovlivnit jejich obsah, vyhrazuje si ale právo je odstranit, pokud zasahují do osobnostních práv jiných osob, odporují dobrým mravům nebo porušují platné zákony ČR.

Vyjádřete se i Vy!


Řadit dle:

Z Kunic další satelit , vložen: 2007-02-27 08:49:09

Když jsme před pěti lety vyřizovali stavební povolení na stavbu rodinného domku, kladl si OÚ dvě popdmínky:
1) aby na stavbu RD byla minimální výměra pozemku 1000 m2
2) aby dům měl tzv. sedlovou střechu , co do výšky- maximálně s obytným podkrovím.
Byl jsem tehdy hrdý na prozíravost zastupielů, kteří se snažili zabrámnit vzniku nevkusných uniformních satelitů, které vídáme masově v okolí Prahy. Brzy jsem však vystřízlivěl, když jsem viděl kupř. jaký dům byl postaven "U dubu", tedy v bezprostřední blízkosti rekreačního centra. Včera jsem navíc shlédl nabídku realitního portálu na prodej 1. etapy řadových domků a dvojdomků v lokalitě tzv. "Zlatého potoka" (jde o pozemky pod hřbitovem směrem k potoku). Stává se tedy z Kunic stejný satelit, jaký jsme nechtěli? Co vedlo ke změně stavební politiky OÚ Kunice?

JUDr.B.Kalát,

re: Z Kunic další satelit , vložen: 2007-02-27 13:16:53

Máte naprostou pravdu, jen bych se spíše přiklonil k tomu, že Kunice satelitem již jsou. U satelitů nejde řekněme o vzhled (ten nám bude vadit až za xx let), ani o to, že domy mají malé pozemky... Největšími problémy jsou, že satelity se staví pouze připojením se k infrastruktuře obce (např. sjezd z hlavní silnice, kde kolem jedné úzké cesty vyroste řada domků - viz Zlaté údolí)), a obecní infrastruktura tak není dále rozvíjena. To je třeba případ Kunic, stačí si pročíst diskuzní fórum, a je to typický příklad satelitních objektů. Kromě síťové infratruktury jde také o to, že obce tak musí udržovat např. další cesty v zimě, vybudovat osvětlení (tady by mě zajímalo, jak tohle bude U zlatého potoka řešeno) a další jiné investice a provozní náklady, přičemž příjem obcí se zvýší minimálně díky tomu, že si lidé nemění trvalé bydliště. Potom jsou naštvaní všichni na všechny - původní obyvatelstvo kvůli tomu, že stejný balík peněz se rozděluje mezi více lidí a noví kvůli tomu, že si myslí, že obec by jim měla vybudovat novou silnici, osvětlení, na což obec logicky nemá peníze. Je to známý problém a důvod proč píšu je, že by mě zajímalo, jak se obecní úřad snaží těmto problémům (které už v Kunicích i eskalovaly) předcházet. Jak se s narůstající zastavěnou plochou budou rozvíjet veřejná prostranství a jak tento fakt ovlivňuje Územní plán Kunic. Projekt Zlatého údolí mi totiž kromě jména zlatý nepřipadá, protože je celkem daleko od obydlené části (po silnici), takže investice obce budou do budoucna značné (např. osvětlení), okolí tohoto projektu příliš oslnivé není (kravín, hřbitov, čistička, skládka, sklady ROTO), takže do budoucna lze očekávat celkem značné požadavky na obecní kasu. Díky za odpověď

Jan Novák,

re: re: Z Kunic další satelit , vložen: 2007-02-27 22:10:13

Chápu rozhořčení některých obyvatel obce, kteří při své stavbě museli museli striktně dodržovat určité parametry (tvar střechy, velikost pozemku,..) a s postupem času vidí přímo ve svém sousedství naprostý opak. Daně platíme všichni, proto bychom měli mít stejná práva, ale i povinnosti. Pokud jde o lokalitu tzv. "Údolí zlatého potoka", tak všichni zřejmě koukáme na stejné obrázky na internetu, takže máme možnost vidět i budoucí rozmístění. Uznávám, že některé pozemky jsou menších rozměrů (obzvláště u dvojdomků), na druhou stranu oceňuji dispoziční řešení - průjezdná ulice, brod přes potok s budoucím napojením na protilehlou stráň), vybudování kompletních inženýrských sítí(plyn, elektřina, osvětlení, povrch, autobusová zastávka,..) na náklady investora a jejich bezplatné převedení na obec. Pevně doufám, že díky této nové výstavbě získají Kunice třeba v budoucnu novou protihlukovou stěnu u skládky (díky novým měřením hluku, které budou prováděny již u těchto domů a ne až o cca 400 m dále např. u p. doktora Kaláta). Na samotný kravín, který tu na rozdíl od teletníků zbyl, se připravuje (možná i už je) demoliční výměr vzhledem k jeho nebezpečnosti pro své okolí. Osobně mi více vadí např., že na poli nad hřbitovem mohou podle ÚP vzniknout další haly (vítal bych buď další domky nebo les, neboť veškerá nákladní doprava by sem jezdila skrz obec!!!) a také třeba vznikající dvojdomek na malém pozemku Na Kopánku (stavební povolení cca z r. 2000) nebo divoká zástavba na poli za seníkem ve Vidovicích. Problematika "trvale nežijících" obyvatel je problémem všech obcí kolem Prahy. Některé z nich dokonce vyhlásili stavební uzávěry, neboť na samotný běžný chod přestávají mít dostatek financí. Každý nově přihlášený obyvatel přináší totiž obci přes 6.000,- Kč ročně (mimo jiné na krytí nákladů na prohrnování ulic, veřejné osvětlení,...). Pevně proto věřím, že jsme se v předešlých letech poučili a dále budeme společně více dbát o obec, kde žijeme.

Ing. Martin Barták, 
Přidat k oblíbeným ©2008, Jan Novák adresa